Učinkovine: čreslovine, pektin
Zdravilne lastnosti: uporablja pri zdravljenju prostate, ker vsebuje hormone, ki uravnavajo delovanje žleze ( priporoča se istočasna uporaba Zlate rozge ) in uporablja se tudi proti boleznim ledvic in mehurja.
Zdravilni vrbovec spoznamo po njegovih majhnih cvetovih v rdečkasti, bledo rožnati ali skoraj beli barvi. Cvetovi se nahajajo na podolgovatih semenskih strokih, iz katerih po razprtju gledajo semena, ki imajo bele, bombažu podobne laske.
Nabiramo celo rastlino, steblo z listki in cvetovi, pri čemer je potrebno paziti, da rastlino odtrgamo v sredini – sicer se zelo rada odlomi – da lahko tvori nove stranske poganjke. Nabrane rastline razrežemo še sveže.
Čaj proti težavam s prostato pripravimo tako, da uporabimo 2 žlički zeli in cvetov in ju prelijemo s skodelico vrele vode. Pustimo nekaj minut. Drug način je, da drogo prelijmo z mrzlo vodo, zavremo in pustimo mirovati. Dnevno popijemo 3 -4 skodelice čaja.
Uradna medicina drobnocvetnega vrbovca ne uvršča med lekarniške oz. zdravilne rastline. Morda tudi zato, ker poznamo veliko vrst vrbovcev, ki pa so vsi zdravilni za druge stvari.
Viri: slika: http://www.plavica.si/shop/slike/2877.jpg
Jurgen Saupe; Naravni zdravnik
Na sliki ni drobnocvetni vrbovec ampak Ozkolistno ciprje, ki ni zdravilno.
OdgovoriIzbrišiLP, Alenka